Mindig felhúzom magam azon, ha Wass Albertet, a szerintem igen tehetséges magyar írót lenácizzák. Természetesen azok, akiknek fingja nincs arról, ki is ő, és miket is írt.
ITT megtalálható a híres antifasiszta weboldal, a partizáninfó egyik írása Wass Albertről. Akinek nincs kedve elolvasni az egészet, azoknak álljon itt egy kis ízelítő:
Wass Albert a jobboldali nácimosdatás legújabb, legfelkapottabb élvezője.
A bizonyára kiváló írói vénával megáldott gróf kevésbé volt megáldva becsülettel és emberséggel.
Tény: Erdélyben élt, az Ellenzék című lap szerkesztője volt.
Tény: Antiszemita írásai ma is ismertek.
Tény: A dolgozószobáját egészalakos Adolf Hitler portré díszítette.
Tény: A világháború végén katonatiszt volt. A náciktól két vaskeresztet is kapott, azt meg nem osztogatták mindenkinek, csak a legelvetemültebbeknek.
Tény: Míg az igazi hazafiak partizánként ügyködtek az ország megszállása ellen, addig Wass Albert partizánvadászként tevékenykedett.
Tény: A háború utolsó óráiban Wass annyira szimpatizált a nyilas hatalommal, hogy felesküdött Szálasira.
Tény: A bukást nem várta meg, nyugatra menekült. Először Németországba, majd az USA-ba (a családját otthagyta, mert őket nem engedték be).
Tény: Önéletrajzi regényéből ezen szégyenfoltok jórészét kihagyta.
Tény: A román népbíróság halálra ítélte háborús bűnökért és gyilkosságért. Távollétében az ítéletet nem hajthatták végre.
Tény: Az amerikai állam nem adta ki a román hatóságoknak. (Miért is segítettek volna egy ellenséges kommunista államnak?)
Nos, aki kicsit utána néz, az kevés utánajárással cáfolni tudja ezeket a meglehetősen visszataszító vádakat. Aki nem akar utánanézni, annak leközölnék egy részletet Wass Albert: Átoksori kisértetek című remekéből.
„A betegségnek egy másik formája az, amit nemzeti szocializmusnak neveznek. Ezekben az emberekben több gyűlölet van s ezért több gyűlöletet termelnek ki magukból.” „S végül ott van a betegség legveszedelmesebb formája, melyben a gyűlölet tünetei annyira elhatalmasodtak, hogy már nem az egyenlőség és átlagosítás megteremtéséről van szó, hanem az erősek, tehetségesek és kiválók teljes kiirtásáról és megsemmisítéséről.”
Aki a nemzeti szocializmust "betegségként" emlegeti, azt bajosan nevezném nácinak. Pont. A vádak teljesen alaptalanok.
Utolsó kommentek